Bildiğiniz üzere her insanın temel ihtiyaçlarından biri de giyinmedir. Giyinme temel ihtiyacını karşılamak içinse kumaşlar gerektir bu kumaşları tamamlayıcı malı olan iplikler tekstil sektöründe büyük önem taşımaktadır. O yüzden iplik temizleme işi evde yapılabilecek olan işler listesinde önemli bir yer almaktadır.

Olay tamamen şu şekilde gelişiyor; tekstil fabrikaları hazırladıkları ürünlerin üzerinde kalan ipllikler için yeni elemanlarda işe almak yerine bu ürünleri evde çalışmak isteyen kişilere götürüyor ve bu kişilerde ürünlerin üzerinde kalan iplik kalıntılarını kesici bir alet yardımıyla (makas olabilir) temizliyor ve hazırladıktan sonra üreticiye teslim ediyor. Böylelikle bu işten iki tarafta karlı çıkmış oluyor.

İplik temizleme işinde ödemeler ise işi yapan kişinin belirli bir miktar temizleme yaptıktan sonra üreticiye teslim etmesi sırasında gerçekleşiyor. Ülkemizde birçok tekstil firması bulunduğu için bu işin yapılması gerçekten uygun gözüküyor. Hem iş oranı yüksek hem de bitmeyecek bir sektör olduğu için çalışanların sıkıntı çekmesi zor gibi gözüküyor. Aynı zamanda yapılan iş kolay ve ödemede rahat bir şekilde gerçekleştiği için bu durumdan iki tarafta kazançlı çıkmış oluyor.